Gdje se nalazi @ na Mac tipkovnici?
  • Ovo je najčešće prvo pitanje koji svaki switcher posramljeno krene upitati na newse ili na jabucnjak, nakon sat dva neusprešne pretrage po google i inim tražilicima, pa da vam olakšamo potragu

@ se na Mac tipkovnici dobiva kombinacijom alt + shift + 2.

Ova kombinacija je isto poznata kao mighty claw :) ;)
    Post edited by Unknown User at 2010-03-28 21:19:31
  • 69 Komentara sorted by
  • A tu je znaci...trazim ju 2 godine :D :lol:
    A jesu ga skemijali...
    Post edited by Unknown User at 1999-11-30 00:00:00
  • Novima na Macu je isto problem i copy / paste

cmd+c = copy (ctrl+c na pc-u)
    cmd+v = paste (ctrl+v na pc-u)

cmd = znak "jabuke" na tipkovnici :-)
  • said:

Novima na Macu je isto problem i copy / paste

cmd+c = copy (ctrl+c na pc-u)
    cmd+v = paste (ctrl+v na pc-u)

cmd = znak "jabuke" na tipkovnici :-)

command = propeller = apple = jabuka (a sve ista tipka:) )
    alt = option
    ctrl = ctrl/desni klik misem
    par kratica
    sa Cmnd+O otvaramo aplikacije i dokumente ako bjesomucno hitate enter u finderu a on vam ulazi u text mode
    Cmd+W zatvaramo trenutni prozor
    Cmd+Q totalno gasimo aplikaciju
    Cmd+</> switchamo izmedu prozora aktivne aplikacije
    Cmd+, daje prefse aplikacije
    Cmd+Ctrl+D i kursor misa nad nekom rijeci pali Dictionary za tu rijec (jedna od omiljenih)
    Ctrl+scroll kotacicem misa vam zumira ekran
    Cmd+Esc = FrontRow
    Safari:
    Cmd+ left/right tipke strelica se krecemo back i forwd po historiju
    Cmd+T novi tab ali ovo morate ukljuciti u prefsima safarija

idem spavati, dosta je bilo za ostatak upalite help dok ste u finderu Cmd+? :)
  • said:

sa Cmnd+O otvaramo aplikacije i dokumente ako bjesomucno hitate enter u finderu a on vam ulazi u text mode

Ili command+strelica dole :)
  • said:

said:

Ili command+strelica dole :)

hvala, za ovu nisam znao!
  • U principu, strelica dole je "udji", a gore "izadji", pa tako mozes po direktorijima ici :)
  • A gdje se nalazi tilda?
    Sve dobre stvari dolaze u paru: sise i V2
  • said:

A gdje se nalazi tilda?

tilda se nalazi na alt + "n" inace najbolje je da otvoris "System Preferences" izaberes "International" grupu pa "Input Menu" tab i tamo na dnu označiš check box "Show input menu in menu bar" i onda u menu baru ti se pojavi zastava na kojoj ti se otvori podmeni i tamo izabereš "Show keyboard viewer" i onda češ vidjeti kako ti se mjenjaju karakteri na virtualnoj tastaturi kada stiščeš razne kombinacije, "alt" "option" "command" "shift" te njihove međusobne kombinacije.
  • OK, hvala na iscrpnom odgovoru
    Sve dobre stvari dolaze u paru: sise i V2
  • pozdrav!
    naime, meni neće pisati "monkey" tj. "at" kad stisnem jabuku + shift + 2.. di, kak i zakaj? :? imam bijelog iMaca generaciju starijeg od ovog novog aluminijskog i 'rvacku tastaturu..
    fala unapried..
    Sch_L
  • alt + shift +2 je dobitna kombinacija sry
  • @@@@.. jupiii.. evo ga!! :D
    thnx
  • E bas za @ sam i se i ja pitao kako ide goddamn! :D Morao sam ici na google zbog toga... danas dobio svoj MacBook Pro 13" 2.26 (al sa 250GB HDDom). :D

Bar znam gdje navratit ako budem imao pitanja. ;)
    MacBook Pro (Retina) iPhone5 iPad iPod nano
  • meni recimo ne radi to comand *c
    niti ovo drugo za paste
    jucer sam kupio imac
  • Jel ti Apple tipkovnica? Ako jest nema šanse da ne radi cmd + slovo c
  • je apple,hrvatska tipkovnica
  • Pa u čemu ti isprobavaš kopiranje??? U kojem programu, ne trebam ti naglasiti kako prvo trebaš nešto selektirati kako bi ga mogao kopirati, zalijepiti ili cut-nuti? :?
  • pa recimo nesto bezveze sam htio copy paste kao do jucer na windowsima,kuzis.
    a ovak ako nesto oznacim i sad to hocu prenijeti u trazilicu ili negdje onda kak da to napravim
  • drag & dropaš ili kopi pejstaš
    ako si u windowsima onda koristiš ctrl-c / v ako su u osxu cmd-c / v
    a u drop meniju skoro svugdje imaš search in google
  • Da ti možda ne koristiš control umjesto comand???

Nemoj koristit ctrl + c već cmd + c.
    Dakle zaboravi control za copy/paste sad si na Macu i tu ti je glavna tipka cmd koja ima ovaj znak

http://georgecoghill.com/blog/wp-content/uploads/2007/07/apple_command_key.thumbnail.png
  • pa skuzio sam sad da jednostavno mogu drag and drop .hvala vam,ali moram skuzit i ove ostale nacine
  • Sve kratice s tipkovnice ćeš od sad raditi s Command i nekim slovom, ponekad ćeš koristiti i shift i alt, vrlo rijetko i control, ali ove osnovne sistemske poput copy C, paste V, save S, quit Q, find F, select all A, Cut X, Get Info I ćeš dobiti s kombinacvijom tog slova i command.

Damn zašto više ne stavljaju jabukicu na command tipku
    :evil:
  • performita i decki hvala vam puno mada mislim da cu vas zamarat sad jedno vrijeme

nisam koristio ctrl nego bas command cmd

Zanima me jos da li imam ja na tom imac -u ugradjenu kameru ,jer gore na gornjem rubu u sredini ima kao nekakvo oko malo ,sad ne znam jel to kamera ili je to neki senzor za svjetlo ili tako nesto.

2.4 GHz Intel Core 2 Duo

4GB 667MHz DDR2 radne memorije
    320GB hard disk (SATA 7200 rmp)

8x SuperDrive s Dual Layer snimanjem
(DVD+R DL/DVD±RW/CD-RW)

ATI Radeon HD 2600XT s 256MB

20" LCD zaslon (1680*1050)

3 USB 2.0 utora
1 FireWire 400, 1 FireWire 800
AirPort Extreme (802.11n) i BlueTooth 2.0+EDR

Stereo zvučnici, mikrofon, optički audio izlaz. 

Mighty Mouse (nikad koristen) i tipkovnica.

Instaliran SNOW LEOPARD! (version 10.6.1.)
    + Razni programi i windows Xp.
    Star godinu i pol. U odličnom stanju!

eto to je konfig.
    i zanima me jos da li se u te imac ove moze ista mijenjati ili nadogradjivati itd.Mozda sad stvarno pitam gluposti ,ali zanima me eto tako.Mislim recimo druga graficka ili nadogradjivanje itd ili je on takav kakav je i gotovo.
    Stvarno oprostite ako sam pitao gluposti ,ali sta da vam kazem ja sam bas ono switcher.
    I zanima me jos da li je taj imac koji sam nabavio ,dobar po konfig. i da li sam s njime sigurno miran 2 do 3 god sto se tice od svega po malo.
    Hvala unaprijeed
  • I trebao bi mi sada ssh za iphone,kak da to instaliram na mac.
    Da li da samo upisem u trazilicu ssh for mac ili ipak treba nesto po terminalu pisat itd.
  • Već imaš SSH na OSXu; otvoriš terminal i ukucaš
    ssh username@IP&#46;adresa

Naravno, zamijeni
    username - sa usernameom za login na OpenSSH 
    IP&#46;adresa - sa iPhoneovom IP adresom (možeš ju vidit sa SBSettingsom)
  • sad ne znam koji bi mi bio username ,kad sam prije dva dana nabavio komp.jel to ono username alpine -passw. root
  • iMaš iSigth kameru. Otiđi u aplikacije i upali Photo Booth. Želim ti puno smijeha i zabave

http://img405.imageshack.us/img405/226/photo1ib.th.jpg
  • said:

jel to ono username alpine -passw. root

Obrnuto (user: root, password: alpine).
  • evo upisao sam i napisao mi je da je dodao moju adresu ,al sad ne kuzim nigdje mi se nije otvorio taj ssh,samo stoji terminal otvoren o pise
    Mihaels-iphone:-root i znak ljestve.?
    Jel da instaliram cyberduck mozda.?

I treba mi jos jedan odgovor ,sad sam recimo nesto instalirao neki program za konvertiranje filmova i sad bih ja to htio uninstalirat.Upisao sam u spotlight ili finder ime programa i nasao ga je gdje je instaliran.e sad me samo zanima kako se do deinstalra,da li se samo odvuce u smece iz tog foldera ili kako?
    Vjerujem da vas sve sad zamaram,ali eto kad sam stvarno prvi put u doticaju s macom ,ali brijem da mi i ne ide tako lose.

Hvala za odgovor za kameru i uzivat cu.
  • said:

evo upisao sam i napisao mi je da je dodao moju adresu ,al sad ne kuzim nigdje mi se nije otvorio taj ssh,samo stoji terminal otvoren o pise
    Mihaels-iphone:-root i znak ljestve.?
    Jel da instaliram cyberduck mozda.?

I treba mi jos jedan odgovor ,sad sam recimo nesto instalirao neki program za konvertiranje filmova i sad bih ja to htio uninstalirat.Upisao sam u spotlight ili finder ime programa i nasao ga je gdje je instaliran.e sad me samo zanima kako se do deinstalra,da li se samo odvuce u smece iz tog foldera ili kako?
    Vjerujem da vas sve sad zamaram,ali eto kad sam stvarno prvi put u doticaju s macom ,ali brijem da mi i ne ide tako lose.

Hvala za odgovor za kameru i uzivat cu.

Ja ti preporucujem da instaliras Cyber Duck i da tako "ulazis" u iPhone.

Program mozes i tako da deinstaliras (povuces u kantu za smece) ali mozes i preko neke od aplikacija namjenjenih za to. Besplatna Appcleaner http://freemacsoft.net/AppCleaner/
    Imas vise njih kao i masu toga na netu ;)

http://guides.macrumors.com/Uninstallin ... n_Mac_OS_X

EDIT: Ne bi bilo lose da nekada bacis oko i na portal tamo ima dosta korisnih stvari ;)

http://www.mackorisnik.com/2007/07/02/appcleaner/
  • e hvala vam puno ,sad mi sam reci jos da li ta app za brisanje mozda izgleda kao potkova zute boje okrenuta prema gore jer takvu imam u docku i zove se clean app.To je to jel tak?
    Kazem stvarno ste mi od pomoci i hvala vm puno ,vjerojatno cu imati jos hrpu pitanja ,ali stvarno prije toga visim na netu i citam svasta ,ali kad jednostavno nesto negdje nadjes onda se javi sto ljudi svaki sa svojim nacinom i covjek se jednostavno izgubi to jest nije siguran sto da onda napravi.
  • Ma samo ti navali sa pitanjima ovdje si SIGURNO dobrodosao!!!

Da to je aplikacija tj. cak mozda i bolja od App Cleanera jer ima vise opcija, mada Appcleaner isto odradi posao i free je. A linkove sam stavio onako da ipak znas tocno na kojim mjestima da trazis ;)

Pozz
  • i jos me ovo muci od jucer,Recimo sad sam dobio notifikaciju da ima update za growl 1.2 i ja sam napravio to ,dobio sam kao neku ikonu paketa i rekao mi je da dvaput kliknem da se instalira,nakon toga sam dobio na desktopu ikonu (stvaim sad u privitak sliku) i sad me zanima da li je to normalno ikona koja oznacava taj prozor i to treba bit na desktopu ili sta.Znaci sto god da instalram dobijem takvu ikonu sa tim izgledom onak bijele boje a na dnu je kao otvor neki nacrtan kao da se moze cd stavit unutra ,ne znam kao dase izrazim.Kad kliknem na nju desnim klikom otvori se ono sa opcijama eject ,open ,copy itd.Jel to tak mora bit ,mislim jel to kao na windowsima kad nesto instaliras pa imas shortcut na desktopu ili sta.Isto tako bio sam instalirao neki iskye nesto converter za filmove,ali mi nije bio dobra i isto sam imao takvu ikonu na desktopu i sad sam na nju kliknuo desni klik i stisnuo eject i nestala je.Sta to znaci ,u smecu nije ,a i nemogu je nigdje vise naci.

Za taj cyberduck sam nasao dva pa sad koji da skinem .
    1: 3.3 b4 ili 2: 3.2.1 dmg
    sad sam skuzio da mi je rekao da je forumska kvota za slike dosegnuta
    Post edited by barusha at 2009-11-06 19:08:54
  • Ne moras postavljati sliku znamo o cemu se radi ;) http://img.skitch.com/20091106-jjxf8k1seru54xq2u4nknpgn2y.jpg
    To ti je tzv. virtualni disk i njega slobodno mozes eject kada si zavrsio instalaciju nekog programa.
    Kako instalirati program mozes pogledati ovdje http://www.mackorisnik.com/2007/08/28/k ... plikaciju/

Samo da dodam za taj konverter ako ga ne mozes vise naci znaci da ga nisi ni instalirao jer ga nisi ni povukao u mapu aplikacije (pretpostavljam da si odmah kliknuo na ikonu kada si otvorio taj virtualni disk). Znaci aplikaciju nisi instalirao a to je meni jedna od najvecih fora u OSX, ne moras svako sr...nje instalirati da bi vidio kako radi.

EDIT: CYBERDUCK
    Post edited by minime at 2009-11-06 19:12:04
  • e tako je stari to je ta ikona.Al kak sad onda da uninstaliram taj converter koji sam prethodno stisnuo eject na tu ikonu i sad ga ne mogu nigdje naci.
  • evo skinuo sam taj cyberduck i imam ga i na docku i u finderu pod aplikacije ali kad ju kliknem ona samo kao zabljesne i nista se ne desava.
  • Na Cyberduckovoj stranici sa strane imas 2 verzije;
    http://www.imgcentre.com/images/cyberduck21317763410.jpg

Ti moraš ovu drugu skinut (SL kompatibilna ;))
  • ajde probat cu sad sve ispocetka.decki hvala vam i ako ikad budtete prolazili kroz viroviticu obavezno mi se javite na 0958569252.moram vas sve pocastit.
  • Uh izvini za ovo nisam ni kontao da imas SL :oops:
    Hvala na pozivu ;)
  • ja cu poludit. Sad imam u downloadsima file Cyberduck-3.3b4.zip.download i sta sad trebam.da li trebam odmah tu kliknuti dva puta da se raspakira pa onda prenijeti bas onaj znak patke u karticu aplikacije ili sta.Isto tako imam u docku isto tu patku na koju kliknem nista se ne desava i kak da je maknem iz docka.Moram reci da sam instalirao taj cyberduck i onda su mi u docku bile dvije te patke,ondasam sve obrisao i sad je ostala ta jos jedna.Brijem da moram prvo to maknuti iz docka,a ne znam kaako da to napravim ,a onda trebam ono kliknut dva puta jel tak da se raspakira i sta onda.?

sad mi se ustvari vise ni ne pokazuje ta ikona za virtualni disk ,ali to je vjerojatno zato sto je to zip file.

i sad taj sto mi se nalazi u applications u finderu kad kliknem njega otvori ,a onaj sto je na docku kad kliknem nista ne radi.

I treba mi zasad jos dvije stvari.
    1:koji da skinem converter s kojim mogu konvertirati filmove u odredjene formate tak da ih mogu gledat na ps ili iphone,ali da odmah preko njiga mogu lijepiti i subtitlove.Na wind. sam koristio total video converter i htio bih opet taj ,sad kak da ga trazim ,upisem tvc for mac ?
    2: isto tako sam koristio utorrente za skidanje svega pa me zanimalo da li mogu i to koristiti i da li da ga isto tako trazim pa instaliram.
  • barusha legendo hajde malo polako.
    Prvo deinstaliraj tu verziju koja ne radi znaci 3.2.1 pa onda instaliraj tu drugu koja je kompatibilna sa SL.
    U docku su ti samo shortcutsi kao u win. a njih jednostavno povuces iz docka i oni su izbrisani ali naravno samo shourtcut a ne i aplikacija.

1. Handbrake

2. Transmission
  • hvala decki.mini hvala puno.sad cu citati malo.Vec sam si bio isprintao neke stvari ,ali vidim da cu to bas morati sjest i citat na miru.a za jedno tjedan dana cu se uhodat valjda.

jel taj handbreak radi i sa divxima ili je to samo za dvd
  • said:

jel taj handbreak radi i sa divxima ili je to samo za dvd

Ma za sve ;)
  • sad jos sam moram skuzit kak se titlovi stave.convertirao sam jedan film da vidim jel radi na ps i radi mogu vam reci.
    bravo mini i ostali.
  • Imas isubtitle za to po meni super ako imas dosta divx-a i samo trebas zalijepiti subtitle na njih i to bez exportiranja ;)
    Pogledaj ovdje 19$ i kao sto rekoh super aplikacija ako imas dosta divx filmova

http://www.bitfield.se/isubtitle/index.html
    Ima opciju exporta za iPhone (znaci mozes i u njemu konvertirati film) ali ja to nisam probao posto sam sve do sada radio na HB
  • N kraju sam napravio ovako.Posto na macu imam paralel desktops i instalrani xp jednostavno u total video converteru koji sam koristio jako dugo convertiram filmove i odmah zalijepim na njih subtitle.
    Ali nije to to.ne da mi se stalno prelaziti iz jednog u drugi.
    Pa zar stvarno ne postojji taj total vidweo converter i utorrent za skidanje za mac.?
    I sad mi u rel playeru na nekim filmovima vrti prijevod a na drugima ne.Promijenim one nazive .avi i .srt ,ali nista.

i u onom hanbrake mi nudi opcije za titlove nonne ili autoselect.jel to znaci da ce odabrat titlove koje stavim u file sa filmom?

I taj handbrake mi se stalno rusi tak da bi trebao neki drugi
  • Shre on facebook and get a FREE copy of VirusBarrier X5!
    Seek and Destroy
    Let VirusBarrier X5 scan your hard-drive against its up-to-date virus definitions to home in on and destroy all malignant viruses.

Immunize Your Mac
    Once you're up and running with VirusBarrier X5, your Mac will no longer play host to incoming viruses, leaving yourself safe and your friends and family safer.

dobio sam to na mail od macheist directorate.
    Jel to neki virus ustvari koji se skriva iza antivirusa i scana kao itd.
  • jos me nesto zanima
    kako da spojim zvucnike na mac.
    znaci imam receiver na koji su prikaceni zvucnici i imam kabal koji ide iz receivera i njega bi trebao ukljuciti u ?
    Vidio sam da na imac u ima iza znak za prikljucit slusalice i odmah do njega ima jos nekakav ulaz ,ali ne znam za sta to koristi.
    nacrtan je kao nekakav krug i ujega idu s lijeve i desne strane trokuti sa svojim vrhovima jedan prema drugom.
  • Barusha pa sam si napisao da je to drugo ULAZ, znaci zvucnike i slicnu periferiju ustekavas u izlaz tj. tamo gdje su slusalice ;)
  • Pa znam,ali ja imam kod kuce nekakvu jamahu receiver sa dva velika zvucnika koji su mi na starom kompu tukli ko zepelini u zivo,a ovo sad kad sam pristekao na taj ulaz za slusalice pa to se nista ne cuje.
Pokreni novu diskusiju

Pozdrav korisniče,

Za pun pristup forumu odaberi jedno od ova dva dugmeta:

Login with Facebook Sign In with Google Sign In with OpenID Sign In with Twitter

Top Posters

MacKorisnici (6945)

• matic_2.4
  • HaBo
  • leanabelle
  • ameliepoulain
  • Dottore
  • mmike
  • Jaksa
  • Gabi95
  • prcela
  • pero